top of page

«Жива історія»: покоління єднає пам'ять

 

З 2009 року активісти та волонтери Центру «Тотем» почали збирати документальні матеріали – свідчення літніх людей, які живуть в Херсоні. Ми зустрічалися з учасниками та дітьми Другої Світової війни, в’язнями концтаборів, остарбайтерами, жертвами сталінських репресій. Збирали та обробляти інтерв’ю, проводили дискусії молоді з літніми людьми, які живуть в Херсоні. Також для молоді літні люди проводили екскурсії вулицями Херсону, адже ми прагнули встигнути не лише записати їхні розповіді, але й почути живі, особисті, емоційні спогади свідків нашої історії. А для того, щоб піднімати настрій та створити атмосферу невимушеного спілкування, в Центрі «Тотем» щотижня працював безкоштовний клуб «Трофейне кіно» - молодь і літні люди разом передивлялися фільми, які після війни привезли в Херсон і з якими у літніх людей пов’язані теплі спогади. Для молоді ці зустрічі були дуже пізнавальними, дійсно – коли ще можна не лише подивитися старий фільм про Тарзана, але й дізнатися, як і яке кіно дивилися наші дідусі та бабусі.

 

 

Весь зібраний матеріал ми об’єднали в два альманахи «Жива історія».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтерв’ю з жінками-остарбайтерами стали основою для документальної вистави «Гойдалки», а з чоловіками, яки пройшли війну – вистави «Я пам’ятаю, як помер Ленін».

 

До співпраці з цим проектом приєдналися режисери і численні волонтери, які були і акторами, і помічниками під час зйомок. Спільними зусиллями на основі спогадів літніх людей було створено короткометражні фільми:

Перший випуск – довоєнні часи та війна.

PDF

 

.

Другий випуск – післявоєнні роки.

PDF

.

«Без цибулі»

реж. Макс Афанасьєв

«Дорога, колесо»

реж.Андрій Литвиненко

«Die dumme Frau»

(«Дурна жінка»)

реж. Олександр Юдін

«За яблуками»

реж.Устин Данчук

«Поганий гарний вчинок» реж.Олександ Юдін

«Чоловік сімейний»

реж.Устин Данчук

Підтримку проекту надав Німецький фонд «Пам'ять. Відповідальність. Майбутнє», програма «Місце зустрічі – діалог».

 

Проект постійно триває; наразі «Жива історія» працює з темою вітрильника «Товариш» (Gorch Fock I), який пам’ятають херсонці старшого віку і який наразі пов’язує Херсон за Штральзундом.

bottom of page