top of page

З 2012 року окремим напрямком діяльності Центр у «Тотем» є театральна лабораторія, яка працює над пошуком нової мови театру, створює документальні вистави, експериментує з жанрами, залучає до співпраці найталановитіших молодих драматургів Херсону та сучасних хореографів. Керівник театральної лабораторії – кандидат соціологічних наук Микола Гоманюк, режисер – Макс Афанасьєв.

На рахунку лабораторії такі вистави як «Чіпси» та «Підслухане» у співпраці з «Insight dance group» (хореограф – Юлія Артеменко), документальні вистави «Дрібниця», «Офіс», «Не знімай мене з дерева» та багато інших. У 2016 році за підтримки Фонду Рози Люксембург в Україні було створено виставу «Оглушение согласных» на основі інтерв’ю з робітниками та колишніми робітниками – мешканцями однієї вулиці міста Херсону у «спальному» мікрорайонні. Колись ці люди працювали на державних підприємствах, потім пережили епоху реорганізації і почали працювати «на хазяїна». Вони відверто розповіли, що змінилося, якими було і стало їхнє життя. Лише на перший погляд може здатися, що ці проблеми стосуються лише окремої групи людей. Автори вистави разом з реальними прототипами персонажів поставили питання ширше – яку роботу сьогодні поважають в нашому суспільстві? Чому людина у робочому комбінезоні в європейській країні в очах оточуючих є фахівцем, професіоналом, від якого залежить спільний добробут, а в Україні одягнеш робочий одяг – і тебе одразу відкидає на найнижчу  соціальну сходинку?

У 2017 році ми продовжуємо дослідження соціальної реальності проектом «Прекаріат: невидимі люди як основа держави». Протягом останніх років соціологи в Україні заявляють про утворення нового соціального прошарку – «прекаріату» (precarium – ненадійна, нестабільна трудова зайнятість, лат.). Прекаріат – це працівники з нестабільним заробітком, згодні влаштуватися навіть різноробочим, офіціантом, кухаром або водієм, незважаючи на свій вузівський диплом. Це не просто клас, а клас-покоління. До нього в основному належать молоді люди, які тільки закінчили вузи. Слова експертів підтверджують і дані Державної служби зайнятості: 40% безробітних у країні – у віці до 35 років. Під категорію прекаріату потрапляє і прошарок науковців, які перебиваються тимчасовими стипендіями. Це і фрілансери, що живуть на гонорари. У зоні ризику й ті, хто отримує зарплату в конвертах. В межах проекту «Прекаріат: невидимі люди як основа держави» зібрано документальний матеріал і створено виставу як привід для громадської дискусії на тему працевлаштування в Україні. Мета проекту - візуалізація та актуалізація нового для українського суспільства поняття прекаріату.

Кожна вистава Totem Centre theatre lab завершується відкритою дискусією з глядачами. Іноді ця дискусія може стати частиною вистави, або навіть її основою – так, як це відбулося у виставі «Пісні Геройська» (2016), коли пісенний колектив з села Геройського Херсонської області у складі 7-ми бабусь та молодого керівника стали героями театралізованого ток-шоу на тему децентралізації, а глядачі та експерти з їхніми запитаннями та коментарями були рівноправними учасниками театрального процесу.

Вистави Totem Centre theatre lab – це завжди відкритий експеримент як для учасників, так і для глядачів. Сьогодні ти можеш дивитися виставу з зали, а завтра – опинитися на сцені, адже творчий колектив – це виключно непрофесійні актори, і це є принциповою позицією нашого театру, адже Totem Centre theatre lab допомагає розкрити свій творчий потенціал навіть тим, хто про нього і не здогадувався.

 

Деякі проекти:

  • «Голос Громади», 2012

  • «Демократія дослівно», 2013

  • «Свідок на сцені», 2014

  • «Театр порозуміння», 2015

  • «Різноманіття для миру», 2016

 

Співпраця:

Учасники “Totem Centre Theatre Lab” брали участь у спільних проектах та заходах таких організацій як Kultur in Turm (Оберхаузен), Одеська група медіації, театр Royal Court (Лондон), ММ «Драбина» (Львів), Театр.doc (Москва), Teatar mladih (Мостар) та ін.

 

Totem Centre Theatre Lab є учасником мережі EEPAP – Східноєвропейської платформи виконавчих мистецтв.

bottom of page